Nargile Kömürü Nasıl Seçilmelidir?

nargile kömürü

Nargile hazırlamanın belki de en önemli noktalarından biri nargile kömürünün hazırlanmasından geçmektedir. Nargile kömürü nargilenin keyif verebilmesi için doğru hazırlanmalıdır. Nargile kömürünü doğru hazırlamak demek, gerek kömür seçimini doğru yapmak, gerekse de seçilen kömürü güzel bir şekilde köz haline getirmek demektir.

Nargile kömürünü seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunların başında kömürün  hangi tür kömür olduğuna bakılması gerekir. Zira iyi bir nargile içimi sağlaması için preslenmiş kömürler tercih edilmemelidir. Nargile kültüründe de söylenen “masa, meşe, köşe, Ayşe.” sözündeki gibi nargilede kullanılacak kömür meşe kömürü olmalıdır. Yani kömür odun kömürü olarak tercih edilmelidir. Ancak evlerde nargile yapımı için farklı şekillerde hazırlanmış ve ocak üzerinde tutuşan kömürler de üretilmiştir. Yalnız bu noktada, bu kömürlerin uzun ve keyifli bir nargile içimi sağlayıp sağlamadığı konusunda bir takım sıkıntılar bulunmaktadır. Bu yüzden nargile mümkün olduğunda meşe kömürü meşe kömürü ile hazırlanmalıdır. Doğru nargile kömürü seçimi yapıldıktan sonra ve tabii ki nargile gereği gibi hazırlandıktan sonra kömürler nargileyle buluşacaktır. Fakat nargile hazırlanmadan önce kömürlerin köz haline getirilmesi uygun olacaktır. Meşe kömürü ufak bir mangalın içinde evlerin balkonunda dahi köz haline gelebilmektedir. Burada da en çok dikkat edilmesi gereken, kömürün iyice kor halini almış olmasıdır. Zira kömürde yanmayan yerler kalırsa, nargile yine keyif vermeyecektir.

Kömürler güzel bir şekilde kor haline geldiğinde, ufak parçalar halinde mangalın içinde kırılması uygun olacaktır. Daha sonrasında ise hazırlanan nargilenin lülesinin üzerine, lülenin tam ortasını boğamayacak şekilde ve mümkün olduğunca kenarlara, 2-3 küçük parça kömür konulmalıdır. Bu şekilde nargile içimine başlanabilir. Nargile uzun süre içilmek isteniyorsa, kömürler küllenince değiştirilmesi uygun olacaktır.