Nargile İçin Tütün Hazırlanışı

nargile tutunu

Nargilenin en kritik noktalarının başında doğru tütün seçimi yapmak gelmektedir. Kaliteli ve istenilen aromada nargile tütünü seçimi yapıldıktan sonra, nargilenin diğer kısımları hazırlanmış ise tek eksik tütünün nargileye yerleştirilmesidir.

Piyasada birçok nargile tütünü satılmaktadır. Bunların bazıları tapdk onaylı bandrollü tütünler iken bazıları da kaçak olarak satılan tütünlerdir. Burada söylenilmesi gereken bir diğer husus da nargile içenlerin genellikle kaçak ürünleri tercih etmeleridir. Kaçak tütünün tercih edilmesinin en büyük nedeni ise daha keyifli nargile içimi sağlaması olarak gösterilebilinir. Uygun nargile tütününü seçtikten sonra, tütünün paketi açılır ve her şeyi hazır olan nargilede, lülenin içine fazla bastırılmadan ancak çok da gevşek olmayacak şekilde yerleştirilir. Eğer iki farklı aroma karıştırılacak ise, bu noktada karışım miktarı çok önemli olmaktadır. Bir aromanın baskın olması isteniliyorsa o aromalı tütünden daha fazla miktarda konulması gerekirken, aynı kıvamda aroma isteniliyorsa iki tütünden de aynı miktarda karıştırılmalıdır. Ancak bu karışım işlemi yapılırken bunu lülenin içine koymadan yapmaya dikkat edilmelidir. Önce dışarıda güzelce karıştırılan iki tütün sonrasında lüleye yerleştirilmelidir.

Nargile tütünü istenilen şekilde hazırlandıktan sonra ve güzelce, koyulması gerektiği gibi lülenin içine yerleştirilmesinin ardından, lüle sıkı bir şekilde serin üzerine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra, tütünün üzerine, yani lülenin üzerine köz konulması gerekir. Ancak burada tütün için dikkat edilmesi gereken bir nokta daha vardır. Közler lülenin üzerini tamamen kapatacak şekilde konulmamalıdır. Eğer bu şekilde olursa, tütün yanacak ve ziyan olacaktır. Tütünü yakmamak için lülenin ortasının boş bırakılması gerekmektedir. Bu şekilde tütüne zarar gelmeyecek ve keyifli bir içim için gereken her şey hazırlanmış olacaktır.