Nargile Çeşitleri

nargile çeşitleri

Tarihi oldukça eskilere dayanan nargile, tarih boyunca birçok farklı malzemeden, farklı şekillerde tasarlanarak kullanılmıştır. Nargilenin günümüzdeki şeklini alması uzun zaman sonra gerçekleşmiştir. Daha önceleri, Hindistan cevizi, kabak gibi şeyler kullanılarak yapılan nargile, zaman içinde porselen ve cam kullanılarak yapılmaya başlanmıştır.

Günümüzde nargileye olan talebin sürekli artmasıyla birlikte farklı şekillerde nargileler imal edilmeye başlanmıştır. Nargile içimiyle keyif verdiği kadar, evlerde dekorasyon amaçlı kullanılmasıyla ya da hediyelik eşya olarak satılmasıyla da kendine bir alan yaratmıştır. Şimdilerde çoğunlukla cam şişeler ile sabit bir şekil doğrultusunda üretilen nargileler buna rağmen çeşitliliğiyle dikkat çekmektedir.

Nargile şişesi, nargilenin suyunun doldurulduğu yerdir. Nargileler şişelerine göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Örneğin şerbet şişeli denilen, şerbetçilerin sırtlarına taktıkları şerbet şişelerini andıran sürahilerin kullanıldığı nargileler satılmaktadır. Ancak genellikle nargile şişeleri, ağır şişe olarak tabir edilen ve her yerde görülebilinecek sürahilerle satılmaktadır. Bu sürahilerin üzerileri birçok farklı tasarımlarla kaplanabilir. Bunların haricinde belki de en farklı olan nargile çeşidi, komple döküm olan nargilelerdir. Zira bu komple dökümde, sürahiden, sere kadar her yer dökümdür. Komple döküm nargilelerde yalnızca marpuç klasik haliyledir.

Bunların haricinde nargileler boyutlarıyla da farklı çeşitlerdedir. Küçük boy, orta boy, büyük boy ve battal boy olarak çeşitlenen nargilelerde en çok tercih edilen büyük boy nargileler olmaktadır. Bütün bunların yanında bir de cep boy olarak tabir edilen nargileler vardır. Cep boy nargileler her ne kadar nargile keyfini tam anlamıyla yaşatmasa da nargile severler için bir seçenek olarak üretilmiştir. Cep boy nargileler genellikle hediyelik olarak satın alınan nargilelerdir. Birçok nargile çeşidi için kullanım amaçlarınıza ve tabii ki fiyatlarına bakarak seçim yapabilmeniz mümkündür.