İlk defa nargile içmek

Nargile içildikçe keyif veren bir araçtır. Senelerini nargile içerek geçirenler için nargile adeta bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Nargileyi kendilerine alışkanlık haline getirmiş olanların, belli bir tütün seçimleri, belirli bir içme stilleri vardır. Ancak ilk defa nargile içen biri için, nargilenin hazırlanışı çok önemlidir. İlk defa nargile içen birine hazırlanan nargile, kötü hazırlanmışsa, o kişi muhtemelen nargileyi bir daha görmek istemeyecektir.

Herhangi bir tütün maddesine bağımlılığı bulunmayanlar için nargile, ilk içim esnasında tam olarak keyif vermeyebilir. Kişi nargileye alıştıkça nargilenin keyfine varacak ve böylece kendine, kendi tercihleri doğrultusunda, içebileceği nargile stilini ve aromayı belirleyecektir. Bu kişinin diğer nargile içimlerinde daha fazla keyif almasını sağlayacak en önemli hususlardan biridir.

İlk defa nargile içecek birini doğru yönlendirmek gerekmektedir. Zira ilk defa nargile içecek olan bir kişi, nargileyle henüz tanışmamış olduğundan, hangi aromayı seçeceğini, nargileyi nasıl, ne sıklıkta çekeceğini bilemeyebilir ki bu durum oldukça doğaldır. İşte tam da bu noktada kişiye verilecek tavsiyeler, bu kişinin nargileden keyif almasına yönelik olmalıdır. Ağır bir aroma içmemesi gereken bu kişilere olabildiğince hafif aromalar, karışımlar tavsiye edilmelidir. İlk defa nargile içecek birisine hazırlanan nargilenin közü mutlaka sık aralıklarla kontrol edilmeli ve gerektiğinde değiştirilmelidir ki böylece nargile keyfi uzatılmalıdır.

Nargilenin tam olarak tat verebilmesi için, nargilenin tütününün açılması önemlidir. Nargileyi açmak demek, ilk çekimleri düzgün bir şekilde yaparak, nargilenin her nefeste aromasını ve tadını vermesini sağlamak demektir. Ancak ilk defa nargile içen birisi açma işlemini de beceremeyebilir. Bu noktada da bu kişilere yol gösterilmeli, yardımcı olunmalıdır.