En Ağır Nargile Tütünü

nargile tutunu

Eskiden genellikle sade tütünle yani tömbekiyle içilen nargile, sonraları aromalı tütünlerle ve hatta bitkisel bir takım karışımlarla hazırlanmaya başlamıştır. Nargile tütünlerinin kimisinin içimi rahat ve kolay iken kimisinin içimi son derece zordur. Tabii ki içimin zorluğu, nargileyi içen kişilerin nargileye olan alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak her ne kadar nargile alışkanlık gerektiren bir keyif olsa da bazı nargile tütünleri gerçekten de oldukça ağırdır.

Nargile tütünlerinin ağır olmasının sebeplerinden biri de tütünün çeşidi veya aroma karışımları olmaktadır. Her ne kadar aromalı tütünler rahat bir içim sağlıyor gibi görünse de bu durum aromadan aromaya değişiklik gösterir. Ancak her ne olursa olsun bazı tütünler vardır ki senelerdir nargile kullanan kişilere bile oldukça ağır gelmektedir. Nargilenin ağırlığı, başı döndürmesiyle, hafif bir mide bulantısı yaratmasıyla anlaşılabilmektedir.

Nargilenin içimini zorlaştıran, ağır sayılan tütünlerin başında tömbeki tütünü gelmektedir. Tömbeki saf, aromasız tütündür. Tömbeki tüm özellikleriyle en ağır tütünlerden biridir ve her nargile içenin içemeyeceği bir tütündür. Aromalı tütünlerden ise kapiçino, kahve, nane ve vişne aromaları en ağır tütünlerin başında gelmektedir. Kapiçinolu tütün, tek başına içildiğinde dahi oldukça ağırken, diğer aromalarla karıştırıldığında daha da ağır olmaktadır. Kahve tütünü ise kapiçinodan bile daha ağır bir tütündür. Ancak ağır bir tütüne alışkın olanlar için, kapiçino kahve karışımı tütünler ideal olacaktır. Nane tütünü ağır bir tütün olmasına karşın hemen her aromayla karıştırılmaktadır. Nane esasında nargileye en çok keyif veren ve en çok tercih edilen tütünlerden biridir. Vişne hem fazla tercih edilmeyen hem de ağır tütünlerden biridir.

Nargile içiminin keyifli bir hale gelmesi için ağır tütünlerden başlamamak, nargileye yeni başlayanlar için yararlı olacaktır. Aksi halde nargilenin beğenilmemesi kaçınılmazdır.